bebek yelekleri

3 5 aylık bebek

“Zaman çok çabuk geçiyor. Daha dün gibi doğumu….” gibi klasik sözler etmiycem diye oturdum bilgisayar başına ama daha iyi ifade eden cümlelerim yok kelime hafızamda. Zamanın, özellikle de Berk’in bu dönemlerinde hızlı geçmesine çok seviniyorum, gaz sancılarımız bitince daha yavaş geçebilir!! :))
Ayın 11′inde 2 ayımız doldu. Her ayn 11′inde pasta başındaki fotolarımıza alışın!! 3 5 aylık bebek İlk 12 ay böyle geçecek, aynı Arda’ya yaptığımız gibi… 2. ay kutlama fotomuzu koymazsam da olmaz tabii..
Berk garibi 1. ay dönümünde de 2. ay dönümünde de aşı oldu. İlki çok zorlamamıştı da bizi, bu sefer 3 tane birden olunca, ağlama sebebinin gaz sancısı mı yoksa aşı huzursuzluğu mu olduğunu anlamak zor oluyor. Aşı demişken; aşılarımızı (özel aşılar hariç) sağlık ocağında yaptırıyorum. Doktorumuz Alev Hanımın da en taze aşıların sağlık ocaklarında olduğunu söylemesinden sonra, içim daha da ferah açıkçası. Zaten özellikle hamileliğimden beri neredeyse her ay aile hekimimiz ve hemşiremiz beni cepten arar, bebişim hakında bilgileri kaydeder.

Bu arada geçenlerde Berk bizi çok korkuttu. Emzirdikten sonra tam altını değiştirirken, böğürmeden, ağlamadan yani hiçbir tepki olmadan, ağzının kenarından balgam şeklinde kan geldi. Ben panik halde hemen annemle babamı çağırdım diğer odadan ve hemen telefona sarıldım doktorumuz Alev Hanım’ı aradım. Ağlamaktan derdimi anlatamayınca mesaj yazdım sonra hemen beni geri aradı. “Neden ağlıyorsun ki, bu küçük bebeklerde olabilen, normal bir olay” dedi. Sebep sordum; “göğüs çatlaklarından dolayı kanlı süt olabilir, bu kan mide özsuyu ile birleşince balgamlı bir hal alabilir ve o şekilde balgamlı kusmuk çıkmış olabilir” dedi ama buna pek ihtimal vermedik. O gün sabah burnu tıkalı olduğu için (ki doğduğundan beri burnu tıkalı olduğu için okyanus suyu sonrasında pompa ile sık sık burnunu temizlerim) bol okyanus suyu ile biraz güçlü çekmiş olabilirim pompayla dedim. Sonra banyo yaptırırken de burnuna biraz su kaçtı diye ekledim. İşte o zaman sebebi belli oldu, burundaki kılcal damarlar çatlamış ve kan genizde birikerek balgam şeklinde ağızdan çıkmış. Tabii ki kontrol edelim ve özellikle de kakasına dikkat et kanlı mı değil mi diye dedi Alev hanım. Kakası ertesi gün simsiyaha dönebilir, bu çok normalmiş ama önemli olan kanlı olmaması imiş.
Sürekli takip ettik ve doktorumuzun dediği gibi ertesi gün kaka simsiyah oldu (kan yuttuğu için olurmuş!) ve çok şükür bir daha o kötü olay tekrarlanmadı. Benzer bir olay başına gelen annelere-babalara özellikle bu durumumuzu yazdım, zira sizin de başınıza aynısı gelirse, benim gibi oturup ağlamayın! Sakin olun ama takip edin.